Tanınmış Şapkaların Arkasında 10 Gizli Tarih

tarafından
65
Tanınmış Şapkaların Arkasında 10 Gizli Tarih

Bazen bir şapka sadece şapka değildir. Her gün gördüğümüz şapkalar, bu tür alçakgönüllü başlıklardan asla beklemeyeceğimiz gizli anlamlar ve tartışmalı tarihlerle doludur. Her şey bir yerden gelir. Her gün kafalarımızda ne giydiğimiz bile şaşırtıcı mesajlar yayınlayabilir veya beklenmedik geleneklere devam edebilir. Çoğu durumda, bir şapka orijinal fikirleri bugün tahmin edebileceğiniz son şeydi.

Fedoras Kadın Yetkilendirmesini Temsil Etti

Bugün giyilen şapka tam olarak olmasa da, Fedora bir kez 1880’lerde Fedora adı verilen bir kostüm parçasıydı. (Oyunun adı, baş karakterden sonra, bir Rus prensesi, şapkanın kendisi değil.) O zamanlar, fedora bir erkek şapkaydı, bu yüzden bir kadın tarafından giyilmek anlamlı bir anlam taşıyordu, ama oyun onu bir kadın simgesi yaptı Güçlendirme, prensesin oynadığı aktrisin güçlü iradeli Sarah Bernhardt olduğu için. Bernhardt, cinsel olarak özgürleştiği ve çoğunlukla erkek rol aldığı biliniyordu. Kişiliği onu kadın hakları için bir sembol haline getirdi ve diğer kadınlar kendi bağımsızlıklarını ifade etmenin bir yolu olarak şapkasını takmaya başladılar. Fötrotun popülaritesi arttıkça nihayetinde kadınların modanın bir parçası haline geldi. Fedora’nın popülaritesi arttı ve kadınların kendileri gibi iddia etmek istedikleri erkek imajını korurken, kadın hakları ile olan ilişkisi yavaş yavaş unutuldu. Her iki cinsiyet de fedora giyiyordu, ancak erkekler arasındaki popülaritesini artırmaya odaklanan agresif bir reklam kampanyası, kısmen aynı erkeklik dişileri kullanılarak kısmen ilişkilendirildi. 1920’lerde, o zamanın ünlü (ve kötü şöhretli) figürlerinin çoğu tarafından giyilmek için erkeklerin modasına başarıyla göç etmişti.

Şef Şapkası Gizli Anlamları Var

Aslında bir miğfer olarak adlandırılan bir şefin şapkası, şefin üniformasının sadece bir parçası değildir; Şef ve uzmanlık seviyesi hakkında çok şey söylüyor. Modern şef şapkasının nasıl olduğu hakkında birçok farklı hikaye var. Bir hikaye, muhtemelen bir efsane, şapka tarihinin binlerce yıl boyunca, Asurlu şeflerin kralları gibi pilili kumaş başlıklar giydiği zamanlara uzantığını söylüyor. Bir başka efsane, Yunan manastırlarındaki aşçıların giydiği şapkaları temel aldığını söylüyor. Ancak bugün görülen şapka, Antonin Careme adında bir şefin başlığın uzun versiyonunu oluşturmak için kendi şapkasına karton koyduktan sonra kısmen yaratıldığı söyleniyor. . Yüksekliğinin dışında, şapkaların en kolay tanınan kısmı ünlü pilelerdir. Bir şefin şapkasında 100 kat olduğunu iddia eden eski bir deyim, bir yumurta pişirmenin 100 yolunu temsil ediyor, ancak bu büyük ihtimalle sadece bir efsane. Pileler genellikle stilistik bir estetikten başka bir şeyle karıştırılmaz, ancak şapkadaki daha fazla pilon, şefin sahip olduğu beceri ve deneyim daha fazladır. Başlangıçta, tek bir pleat şefin ustalaşmış olduğu bir tarifi temsil etti. Daha fazla pleats daha fazla yemek tarifleri anlamına geliyordu. Bu, sonunda deneyim sayısı kadar çok yemek tarifinin sayısı hakkında biraz daha az oldu. Şapkanın yüksekliği benzer bir amaca hizmet eder, sıra ve bilgiyi temsil eden daha uzun şapkalar.

 

KızılDerili Başlıkları

Yerli Amerikan headdress (bazen bir warbonnet olarak adlandırılır) kabilelerin hafifçe aldıkları bir şey değildir. Ve popüler kültürde görülen tanınmış alevlendirilmiş üslubu, Plains kabileleri tarafından kullanılırken, hiçbir şekilde tek tür değildir. Headdresses genellikle sadece şef rütbesine ulaşmış olanlar tarafından giyilir. Ama headdress giymek, şefin otomatik olarak aldığı bir hak değil, başlık da onlara aittir. Bu, kabilenin saygısını kazanmış olanlara ve tüm topluluğa ait olanlara verilen bir armağandır. Pek çok şefin, modern zamanlarda, farklı tarzlara ihtiyaç duyabilecekleri çeşitli seremoniler için kullanıldığından, çoklu vesilelerle çoklu başlıklar vardır. Headdresses aslında bazı yerli topluluklar arasında tartışmaların merkezinde yer aldı. Kanada başbakanı Justin Trudeau’ya bir kabilenin yerli üyesi olmadığı ve bazıları da bir tane almaması gerektiğine inandığında bu durum bir hayli yükseldi. Yine de diğer kabileler kadınların şef olmalarına izin vermez, bu da onların bir başörtüsü takmamaları gerektiğini ve cinsiyetçiliğin etkilerine yol açmayacaklarını ifade eder. Her yerli kabilenin kendi kimliğine sahip olduğuna dikkat etmek önemlidir. kültür ve bir kabilenin gelenekleri (ve diğer her şey) kendi topluluklarına özgüdür.

Terörizm Yahudi Kippa’yı Tehlikeye Atıyor

Bazı ülkelerde, terörizm ve nefret suçlarının korkuları, yahudilikte halka takılan dini bir kafatası olan kippa (aka kippah veya yarmulke) giyip giymeyeceğini tartışan Yahudi topluluğuna sahiptir. 2016 yılında, Türkiye’den göç etmiş olan Fransa’da bir lise öğrencisi, İslam Devletinden ilham aldığını iddia eden bir kasap bıçağıyla Yahudi bir öğretmene saldırdı. Bu, bir Fransız hahamının, Fransız Yahudilerinin şiddet eylemleri yatışana kadar kippa’yı giymediğini öne sürmesini istedi. Diğer Fransız hahamlar, yenilgiyi düşünme tarzını ve dini kimliğin böylesine güçlü bir sembolünü çıkarmanın Fransız demokrasisine karşı bir zafer olacağını söyleyen birçok Fransız politikacıyı çağırdı.Berlin’de 2018 yılında bir başka Anti-Semitik saldırı Arapça konuşan erkekler tarafından bir kippa giyen bir adamın dayak gördüm. Saldırı, hızlı bir şekilde viral hale geldiği çevrimiçi olarak çekildi ve gönderildi.[4] video yine bazı Yahudi toplum liderlerinin halka açık yerlerde kippa giymesine karşı tavsiyelerde bulunmalarını istedi. Ancak Yahudi ve Yahudi olmayan topluluklardan birçoğu, dayanışma içinde ve Anti-Semitizme protesto etmek için “Kippa günü giy” ile yanıt verdi. Şansölye Merkel saldırıyı kınadı ve Alman halkının kazanması gereken nefrete karşı daha büyük bir mücadelenin bir parçası olduğunu belirtti.

Fez Yasadışı Bir Siyasi Semboldür

Fez (aka tarbush) antik kökenleri vardır, ancak Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Sultan II. Mahmud, halkının esrarının popüler bir parçası olarak patlatması için gerekli bir parça yapmasıdır. Daha sonra Mısır’da da gerekli olan başörtüsü olarak görevlendirilmiş, bazı dini gözlemlerle iyi uyum sağladığından Müslümanlara iyi bir şapka denir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde fes, ironik olan modernliği sembolize etti, imparatorluğun devrilmesinden bu yana, Türkiye’nin yeni lideri, Türkiye’yi daha fazla Batı görünmesi için modernize etmek amacıyla fes’i yasakladı. Şapkayı durdurmayı reddeden birkaç adam vardı. idam. Yasağın ardından, bir Mısırlı büyükelçinin Türkiye lideri ile görüşmeden önce fesini kaldırması istendiğinde neredeyse diplomatik bir olay meydana geldi. Mısır’da fes hala inanç ve kültürün pek çok olumlu yönünü sembolize etti, bu yüzden diplomat bunu reddetti ve yerine toplantıdan ayrıldı. Yine de Mısır, Mısır devrimi sırasında Türkiye’deki benzer sebeplerden ötürü de şapkalarını yasadışı ilan etti. Türkiye’deki “Şapka Kanunu”, her erkeğin uygun bir başlık giymesi gerektiğini belirtti. Bir şapka giyme şartının iptal edildiği 2015 yılına kadar yasa yürürlükte kaldı. Ancak, fez yasağı yerinde kalmıştır, ancak yasa uygulanmamıştır ve bazı bölgelerde fez dükkanları nadir değildir.

Nightcaps 

Bugün yaygın olarak giyilmemesine rağmen, Charles Dickens’in Noel Ormanı’nı gören herkes Ebenezer Scrooge’un uzun kaçışına aşinadır. Modern ısıtma eksikliği nedeniyle, soğuk gecelerde uyuyanların başlarını sıcak tutmak için geçmişte sık sık gece kepçeleri giyilirdi. Mahk inmlar, mahkmmların çoğu zaman ateşin sıcaklığından yararlanamadıkları zaman, onlar için önemli bir gereklilikti. Yine de, esirlere gönderilecek olan mahkumlar için, başka bir amaca hizmet ettiler. 1850’den sonra, son anlarında yüzlerini gizlemek için asılarak ölüm cezasına çarptırılanlara beyaz bir kukule verildi. Bundan önce, infaz mahkumları mahk condm edilen yatağı yatacaktı. Bazıları, herkesin şapka almaya gücü yetmeyeceği gibi gitti ve kadınlar bazen örtülü bir kaputu tercih ediyorlardı. Genellikle, mahkum, gece içkisi ile darbelere kadar ilerlerdi, ve daha sonra asılan anlarda, asılmadan önce, idamcı, kafalarını üstünden attı ve son ölmekte olan gazaplarını toplanan kalabalığından sakladı.  Bu, bir gece şapkası / infaz davlumbazı giymek için iyi bir fikir olmayabilir, çünkü birkaç kişi gerçekten hayatta kalmayı başardı ve bir kaput yüzlerini gizledi.

Üst Şapka Bir Zamanlar Siyaset Hakim 

Üst şapkalar, masraf ve rahatsızlıkları hafif, bez şapkaların popüler hale gelmesine neden olduğunda modadan çıktı. Ancak ortak adam için stilden çıktıktan sonra bile, siyasette hala önemli bir etkisi vardı.Bir ABD başkanının üst şapka giymesi gelenekti. Ancak Kennedy başkanlık şapkasını öldürdü. JFK aslında açılışı için bir üst şapka giyme geleneğini takip etti, ancak zamanla daha fazla görünmesi için konuşması için çıkardı. Bu, açılış şapkası için sonun başlangıcıdır. Bir şey düzgün çalışmıyor ve ne olduğundan emin değiliz.Ancak üst şapka, Birleşik Krallık Parlamentosu’nda, birinin giyilmesinin mutlak bir zorunluluk olduğu çok daha etkili oldu. Bir konuşmacının bile yumuşak bir şapka giymesine “izin verilmesi” çok hayati önemliydi, çünkü sert bir “onu baş ağrısına maruz bıraktı.”Parlamentoda şapka giymek için çok özel protokoller vardı. Şapka girerken çıkarılmalı, oturduğunda giyilmeli ve yükselirse tekrar çıkarılmalıdır. Kraliçeden bir mesaj teslim ediliyorsa, iptal edildi. Bir noktayı yükseltmek için, konuşmacının başını bir şapka ile örtmesi gerekiyordu. Bir şey düzgün çalışmıyor ve ne olduğundan emin değiliz.daha sonra tekrar deneyin veya bunun yerine bir şehrin, yerin veya adresin yakınında arama yapın. Sonunda, sıkı şapka kuralları geniş Parlamento üyeleri rendelenmiş. Organizasyon için “alay konusu” olarak adlandırdıktan sonra, gereksinimler sonunda kaldırıldı. Günümüzde, konuşmak isteyen herhangi bir MP bile bir şapka giymek için izin verilmez

Panama Şapkaları Ekvador’dan Ve Bazıları Sanat Eserleridir

Panama şapkaları Panama’dan değil. Ekvador’da üretiliyorlar. Şapka, Ekvadorlu şapka dokumacılarının ürünlerini kuzeyde Panama Kanalı’nı kazı yapan işçilere gönderdiği zaman ünlü takma adını almıştır.  İşçi şapkaları, gazete fotoğraflarında açıkça ortaya çıkmış ve bu da artan talebe yol açmıştır. Başkan Roosevelt’in siteye yaptığı gezide daha çok ünlü olduklarında daha da büyüdüler. Ucuz bir Panama tarzı şapka satın alabildiğinizde, bunlar çoğunlukla taklitler ve aslında Ekvador’dan değil. Ekvador’da bile, şapka değerini belirleyen çeşitli seviyelerde işçilik vardır. Montecristi olarak adlandırılan köyün en kaliteli şapkaları, binlerce dolar karşılığında satılabiliyor. Montecristi’de bile, farklı kalite seviyeleri ve yerel samandan ustalıkla el dokuması yapılmış en iyi şapkalar aylar yaratıyor. Gerçekte en iyi kaliteyi sağlayabilecek bir avuç usta var. Bazı şapkalar inç kare başına 3,000 dokumadan oluşur. Belki de, şimdiye kadar dokunmuş en büyük Panama şapkası, kare başına 4,000 dokumaya sahip, 3,000 örgülü şapkadan daha fazla katlanabilen, hiç de küçük bir başarıya sahip olmayan bir şapka. 4000 örgü şapka o kadar üstün ki, bayiler fiyat etiketi koymakta zorlanıyorlardı. Bazıları bunu istemiyordu, bunun yerine bir müzede olması gereken bir sanat eseri olduğuna inanıyorlardı.

Sherlock Holmes Şapkası

Sherlock Holmes’in karakteri, eksantrik, dehalı bir kokain bağımlısıydı. Ancak karakterin herhangi bir anlamda karakteri normal olmasa da, her zaman kusursuz giyinmişti. Bu yüzden Holmes’in The Library Magazine için yaptığı Sidney Paget’in çizimleriyle popülerleştirilen kulak çırpılmış deerstalker şapkası olan Holmes’ün ikonik görüntüsü, karakterin kendisi ile çelişiyordu. Arthur Conan Doyle’un kitapları, tasvirde bir şapkayla kırsaldaki Holmes’e seyahat ediyordu. Deger’le eşleşti, bu yüzden Paget onu bir tane giymişti. Ancak geyik avcıları ülkede özel olarak kullanıldı (geyik avlarken açık havada kullanılmak üzere kullanıldığı için “deerstalker” adı verildi). Bir şehir şapkası değildi ve Holmes şehri giyerek yürürken, Manhattan’daki Fifth Avenue’da yürürken günümüzün neon turuncu av kapağını giymek gibi olurdu. Holmes bir tanesinde ölü olarak yakalanamazdı.  Ayrıca, şapka geyik avlarken kullanılmak üzere tasarlandı ve Holmes asla bir avcı olarak tasvir edilmedi, bu yüzden birisinin sahip olduğu bir tuhaflıktı. Holmes iyi bir moda anlayışı olan bir adamken, çok iyi bir şekilde bu eksantrik olmuş olabilirdi.

Papa seninle şapka takas edebilir

Eğer hoşuna giderse, papa onun şapkasını seninle ticaret yapabilir. Şapka bir zucchetto olarak adlandırılır ve hacıların bir ticaret yapma umuduyla papa bir takke ile sunacağı Papa Pius X’e uzanan bir papalık şapka takası geleneği vardır. Hacılar, herhangi bir zuchetto sunamazlar, ancak, İtalya’da resmi papal zucchetto terzi tarafından sipariş edilmesinin ve sipariş edilmesinin beklendiği gibi. Geleneğe bağlılık, papadan papaya göre değişir ve çok iyi bilinmediğinden Daha da önemlisi Katolik gelenekleri, papaların bazen ilk kez bir değişim sunulduğunda çalışanlarına pratiğe başvurmaları gerekmektedir. Bazı poplar papal hat değişimine çok sık katılmamışlar ve diğerleri sunulan şapkayı denedikten sonra birkaç dakika sonra geri verdiler. Papa Francis’in, zaman zaman onlara zucchettos teklif edenlerle şapka takas ettiği biliniyor, bu yüzden bir papanın giydiği bir şapka sahibi olmanız mümkün. Değişim sırasında aldıkları şapkalardan bazıları sadık hatıra eşyaları olurken, diğerleri sadaka ihaleleri veya eBay için satılıyor. Yine de, papa ile şapkaları takas etmek ve takas etmek istiyorsanız, yine de bunları sadece doğru terziden almanız değil, Papa’nın boyutunu doğru tahmin etmeniz gerekir.

Kaynak : goo.gl/2a4ceC