Obezite Tedavileri

tarafından
50
Obezite Tedavileri

Obezite tedavilerinin iki amacı vardır:

  1. Sağlıklı bir kilo elde etmek için.
  2. Bu sağlıklı kiloyu korumak İçin.

Obez insanlar çoğu cesaretsizdir çünkü ilk önce çok fazla kilo vermeleri gerekli olduklarını düşünürler. Bu doğru değidir. Vücut ağırlığının sadece yüzde beş ila onunu kilo verince insan sağlığında kayda değer bir iyileşme gösterecektir – bu, 250 kilo ağırlığındaki obez bir kişi için 12-25 kg anlamına gelmektedir.

Hastaların kiloda küçük bir düşüşün iyi bir başlangıç ​​ve büyük bir başarı olduğunu fark etmesi önemlidir. Uzmanlar, yavaş ve sürekli kilo veren obez insanların haftada bir ya da iki kilo aldıklarını, hedef ağırlıklarına ulaştıklarında kilolarını azaltmada daha başarılı olduklarını bulmuşlardır.

Başarılı ve kalıcı kilo kaybı , fiziksel aktivitenin artması, nasıl ve ne zaman yediğinizi değiştirerek ve davranışınızı değiştirerek elde edilir. Bazı hastalar reçeteli ilaçlar ile kilo kaybı ameliyatı geçirebilir.

Obezite ile Mücadele İçin Diyet Değişiklikleri

 

Obez insanların toplam günlük kalori alımını azaltmalarını daha fazla meyve, sebze ve tam tahıl tüketmelerini tavsiye eder. Diyetinizin çeşitlendirilmesi önemlidir – sağlıklı beslemeniz gerekir ve farklı yiyeceklerin tadına bakmaya devam etmelisiniz. Şeker tüketimi, belirli rafine karbonhidratlar ve bazı yağlar önemli ölçüde azaltılmalıdır.

Hızlı kilo vermeye çalışmak aşağıdaki riskleri taşır:

  1. Sağlık sorunları artırabilir
  2. Muhtemelen vitamin eksikliği yaşayacaksınız
  3. Konsantre olamama olasılığınız yüksek

Fiziksel Aktivite

 

Vücudunuzu ne kadar çok yorarsanız kadar fazla kalori yakarsınız. Yağ kaybetmek için 8,000 kalori yakmanız gerekir (1 kilo yağ = 3.500 kalori). Eğlenmek, obez iseniz, fiziksel aktivitenizi arttırmaya başlamak için iyi bir yoldur. Artan fiziksel aktiviteyi iyi bir diyetle birleştirmek, kilonuzu başarıyla ve kalıcı olarak kaybetme olasılığınızı önemli ölçüde artıracaktır!

Günlük rutininize sığabilecek aktiviteler bulmaya çalışın. Günlük yaşamınızın bir parçası haline gelen, mevcut yaşam tarzınıza dokunan her şeyin uzun vadeli bir alışkanlık haline gelme olasılığı daha yüksektir. Eğer bir asansör kullanıyorsanız, varış yerinizden bir ya da iki kattan çıkmayı deneyin ve gerisini yürüyün. Arabanızı sürerken veya toplu taşıma araçlarını kullanırken aynı şeyi deneyebilirsiniz – daha erken çıkın ve biraz daha yürüyün.

Mağazalar herhangi biri yürüme mesafesindedir, arabanızı evde bırakmayı deneyin.Bazı araştırmalar, şehir içi araçların çoğunluğunun iş saatlerinin dışında gezdiğini gösteriyor

Kilo Vermek İçin Reçeteli İlaçlar

 

Reçeteli ilaçlar gerçekten sadece son çare olarak düşünülmelidir. Hasta, kilo vermek için çok zorsa veya obezitesi sağlığını ciddi ölçüde zayıflatacak bir noktaya ulaşırsa, reçeteyle satılan ilaçlar bir seçenek haline gelebilir.

Reçeteli ilaçlar sadece aşağıdaki durumlarda dikkate alınmalıdır:

  • Kilo vermek başarısız oldu
  • Hastanın vücut kitle indeksi 27 yaşın üzerindedir ve ayrıca diyabet, hipertansiyon veya uyku apnesi vardır.
  • Hastanın BMI’sı 30 yaşın üzerindedir.

iki onaylanmış ilaç vardır: Sibutramin (ABD / Kanada’da Meridia, Avrupa’da Reductil ve dünyanın çoğu) veya Orlistat (Xenical). Bu ilaçları almayı bıraktığınız anda kilolu sorunun genellikle geri geldiğini unutmayın süresiz olarak alınmalıdır. Bazı hastalar bu ilaçlara cevap vermeyebilirken, diğerleri yararlı etkilerini birkaç ay sonra azaltabilirler.

Kilo Kaybı Ameliyatı (bariyatrik cerrahi)

 

WLS, bir hastanın midesinin veya ince bağırsağın bir kısmının çıkarılmasını içeren kanser / ülser operasyonlarının bir gelişmesidir. Bu kanser / ülser hastaları ameliyattan sonra kilo verdiler.Doktorlar, prosedürün morbid obez hastalar için faydalı olabileceğine karar verdiler

2008 yılında sadece ABD’de (Amerikan Bariatrik Cerrahi Derneği) yaklaşık 220.000 bariatri ameliyatı gerçekleştirilmiştir. Amerika’daki obezite seviyeleri ve dünyanın diğer pek çok bölgesi büyüdükçe, bariatrik prosedürlerin sayısı da artmaktadır.

Temel olarak, bariatrik cerrahi mide veya ince bağırsağınızı değiştirir, böylece tek bir oturmada fazla yiyecek tüketemezsiniz. Bu, her gün tükettiğiniz toplam kalori miktarını azaltır, böylece kilo vermeye yardımcı olur.

İki tür bariatrik cerrahi vardır:

1.Kısıtlayıcı prosedürler – Bunlar midenizi daha küçük yapar. Cerrah gastrik bant, zımba veya her ikisini de kullanabilir. Ameliyattan sonra hasta, her oturma sırasında yaklaşık bir fincandan fazla yiyecek tüketemez ve besin alımını önemli ölçüde azaltır. Zamanla, bazı hastaların mideleri uzayabilir ve yavaş yavaş tüketim de daha büyük miktarlarda olabilirler.

Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi’nden  araştırmacılar, Annals of Surgery dergisinde, laparoskopik ayarlanabilir gastrik bantlamanın (lap banding) obezite hastalarına 15 yıllık bir takip süresinden sonra obeziteye başarılı bir uzun vadeli çözüm olduğu bildirdi.

2. Malabsorptif prosedürler – Sindirim sisteminin parçaları, özellikle ince bağırsağın (duodenum) veya orta bölümün (jejunum) ilk kısmı atlanır. Doktorlar ayrıca mide boyutunu da azaltabilir. Bu prosedür genellikle kısıtlayıcı prosedürlerden daha etkilidir. Bununla birlikte, hastanın genel emilim azaldığı için vitamin / mineral eksiklikleri yaşama riski daha yüksektir.

3.İki hormonu tek bir molekül halinde birleştirmek : Indiana Üniversitesi’nden bilim adamları, bir hayvan deneyinde umut vaat eden obezite tedavisi ile östrojen hormonu olan bir sindirim hormonu olan GLP-1’i birleştirmeyi başardılar Bulgularını Nature Medicine dergisinde yayınladılar (Kasım 2012).

Yazarlar şöyle yazmıştı: “Hormonları tek bir molekül olarak birleştirmenin etkilerini ve güvenliğini önemli ölçüde artırdığını bulduk. Bu kombinasyon vücut ağırlığını ve glikozu yönetme kabiliyetini geliştirir ve östrojenle ilişkili ayırt edici toksisiteleri göstermeden yapar. .”

Bilim adamları, nükleer hormonların ve diğer peptidlerin terapötik kullanım için madde olarak kullanılmasının, araştırma için önemli ve umut verici bir fırsat olduğuna inanmaktadır.

4.Beyaz hücreleri kahverengi hücreler gibi yapmak : Perelman Tıp Okulu’ndan bilim adamları, yağ hücrelerinin beyaz veya kahverengi yağ hücrelerine dönüşüp dönüşmeyeceğini belirleyen bir protein dizilimi buldular.

  1. Kahverengi yağ hücreleri kalori yakarlar, ısı üretirler
  2. Beyaz yağ hücreleri , artan sayıda obez insanı rahatsız eden, çok belirgin içinde kalori depolar.

Vücutta ısı üreten kahverengi yağ hücrelerinin obezite ve aynı zamanda tip 2 diyabetlere karşı koruyucu olduğunu açıkladı.

Obezite İle İlişkili Sağlık Riskleri

 

Obezite, çoğu eklemde, özellikle diz ekleminde (osteoartrit için en önemli bölge) osteoartrit için önemli bir risk faktörüdür. Obezite kadınlarda diz eklemi osteoartritinde dokuz kat artmış risk oluşturur.

Osteoartrit riski diğer eklemler için de obezite ile bağlantılıdır. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, obezitenin her iki cinsiyette de başparmak temel osteoartritinin güçlü bir belirleyicisi olduğu gösterilmiştir. Veriler, metabolik ve mekanik faktörlerin obezitenin eklemlerdeki etkilerine aracılık ettiğini göstermektedir (Bristol Üniversitesi).

Koroner kalp hastalığı

Obezite, ilişkili bir kardiyovasküler risk profilinin bir cezasını taşır. Büyük ölçüde bunun bir sonucu olarak, kardiyovasküler hastalık morbidite ve mortalitesinin fazla oluşması ile ilişkilidir. (Tennessee Üniversitesi Önleyici Tıp Anabilim Dalı)

Safrakesesi rahatsızlığı

Aşırı kilolu olmak safra taşları için önemli bir risk faktörüdür. Bu gibi durumlarda, karaciğer aşırı-kolesterol üretir ve daha sonra safraya gönderilerek aşırı doygun hale gelir. Bazı kanıtlar, bu vakalarda (Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi) özel diyet faktörlerinin (doymuş yağlar ve rafine edilmiş şekerler) birincil suçlu olduğunu göstermektedir.

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon)

Obezitenin hipertansiyona neden olmasının birçok nedeni vardır, ancak fazla yağ (yağ) dokusunun böbrekler tarafından etkilenen maddeleri salgıladığı ve hipertansiyona yol açtığı görülmektedir. Ayrıca, obezite ile genellikle daha yüksek miktarda insülin üretilir. Fazla insülin tansiyonu yükseltir.

Yüksek total kolesterol, yüksek seviyelerde trigliseritler (Dislipidemi)

Obeziteye bağlı birincil dislipidemi, artmış trigliseritler, azalmış HDL seviyeleri ve anormal LDL kompozisyonu ile karakterizedir. (Howard BV, Ruotolo G, Robbins DC.)

Solunum problemleri

Obezite ayrıca solunum problemlerine de yol açabilir. Akciğerler boyut olarak küçüldükçe ve göğüs duvarı çok ağır ve kalkması zorlaştıkça nefes almak zordur. (Wisconsin Tıp Koleji)

Birkaç kanser

2002’de ABD’de yaklaşık 41.000 yeni kanser vakasının obeziteye bağlı olduğu düşünülüyordu. Diğer bir deyişle, tüm yeni kanserlerin yaklaşık% 3.2’si obezite ile bağlantılıdır (ABD Kanser Tespit ve Önleme 2003’te obezite ile ilişkili kanserlerin insidans hızlarında Polednak AP. Trendler; 27 (6): 415-421)

Uyku apnesi

Obezitenin uyku apnesine bağlı olduğu bulunmuştur. Ayrıca, ağırlık azaltma, uyku apnesinin şiddetinde karşılaştırılabilir azalmalar ile ilişkilendirilmiştir. (NHLBI)

İnme

Yükselen obezite oranları, 35-54 yaş grubundaki kadınlar arasında daha fazla felç ile ilişkilendirilmiştir. (Bugünün Medikal Haberleri – ” Orta Yaşlı Kadınlarda İnme Artışı ve Obezite “)

2 tip diyabet

Tip 2 diyabet için en güçlü risk faktörlerinden biri obezdir ve bu aynı zamanda diyet ve egzersiz yoluyla kısmen kontrol edilebildiği için en değiştirilebilenlerden biridir. (Medical News Today – ” Araştırmacılar Tip 2 Diyabet ve Diyet Arasındaki Bağlantıyı Doğruladı “)