Obezite Nedir

tarafından
57
Obezite Nedir

Obezite, kişinin çok fazla vücut yağının sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği bir durumdur.

Bir kişinin vücut ağırlığı, olması gerekenden % 20 daha yüksekse, obez olarak kabul edilir. Vücut Kitle İndeksiniz (VKİ) 25 ile 29,9 arasındaysa, fazla kilolu sayılırsınız. VKİ’niz 30 veya üzerindeyse obez olarak kabul edilir.

Vücut Kitle İndeksi (BMI) nedir?

Vücut kitle indeksi (BMI) boyunuz ve kilonuzdan elde edilen istatistiksel bir ölçümdür. Sağlıklı vücut ağırlığını tahmin etmenin yararlı bir yolu olduğu düşünülse de, vücut yağ yüzdesini ölçmemektedir. BMI ölçümü bazen yanıltıcı olabilir – kaslı bir kişi yüksek bir BMI değerine sahip olabilir fakat BMI değeri daha düşük olan uygun olmayan bir kişiden çok daha az yağlıdır.

İnsanlar neden obez olur?

İnsanlar birçok farklı sebepten dolayı obez olabilirler. En yaygın olanlardan bazılarına bakalım


Çok Fazla Kalori Tüketmek.

Bu yüzyıl da insanlar önceki nesillere göre daha fazla yemek yiyorlar. Önceleri bu sadece gelişmiş ülkelerde geçerli olmaktaydı  ancak,fast food(hızlı yemek) trendi dünya çapında yayıldı.

İnsanları sağlıklı bir şekilde yemeye teşvik kampanyaları yapılıyor,aynı zaman da bu kampanyalara milyon dolarlar harcanıyor,fakat çoğumuz fast food yemeye devam ediyoruz. Obezite Derneği’nin 1980’de yaptığı çalışmada  ABD’nin yetişkin nüfusun% 14’ü obez idi; 2000 yılına kadar rakam% 31’e ulaştı, ABD obezite ile ilk sırada yer alıyor,

ABD’de, kalori tüketimi 1971’deki kadınlar için günde 1,542’den 2004’te günde 1.877’ye yükseldi. Erkekler için rakamlar 1971’de 2.450 ve 2004’te 2.618 idi. Çoğu insan bu kalorilerin yağdan oluşmasını bekliyordu. fakat öyle değil! Artan besin tüketiminin çoğu karbonhidratlardan (şekerler) oluşuyordu. Tatlandırılmış içeceklerin artan tüketimi, son otuz yılda çoğu genç yetişkinin artan karbonhidrat alımına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Hızlı yiyecek tüketimi aynı dönemde üçe katlandı.

Artan kalori ve karbonhidrat alımına katkıda bulunan çeşitli diğer faktörler de vardır:

  • 1984’te Dünya da , çocuklar için tatlılar ve hızlı yiyecekler üzerine reklamları serbest bıraktı – düzenlemeler ile daha önceden sınırlar konmuştu
  • Gelişmiş dünyanın çoğunda tarım politikaları çok daha ucuz gıdalara yol açmıştır.
  • Dünya da Tarım, işlenmiş gıdaların kaynağının buğday, mısır ve pirinçten geliyor. Bundan dolayı Mısır, buğday, pirinç, meyve ve sebzelerden çok daha ucuza geldi.

 

Hareketsiz Yaşam

 

Televizyonların, bilgisayarların, video oyunlarının, uzaktan kumandaların, çamaşır makinelerinin, bulaşık makinelerinin ve diğer modern kolaylık cihazlarının gelmesiyle, insanlar genellikle büyükanne, büyükbabalarına kıyasla çok daha yerleşik bir yaşam tarzına öncülük etmektedir.

Yıllar önce alışveriş, marketlerin, fırıncıların, bankaların olduğu. caddeye doğru yürümekten oluşuyordu. Büyük şehir dışı süpermarketler ve alışveriş merkezleri ortaya çıkmaya başladıkça, insanlar gitmek için araba kullanmaya başladılar.İnsanları arabaya bağımlı hale getirdi

Daha az kalori yakmanız . sadece bir kalori sorunu değildir. Fiziksel aktivite hormonlarınızın nasıl çalıştığını etkiler ve hormonların vücudunuzun yiyecekle nasıl başa çıktığı üzerinde etkisi vardır. Birçok çalışma, fiziksel aktivitenin, insülin seviyelerini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Kararsız insülin seviyeleri kilo alımı ile yakından ilişkilidir.

Yatak odasında bir televizyonu olan çocukların obez ya da fazla kilolu olma ihtimali diğer çocuklara göre daha fazladır , Baton Rouge, LA’daki Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi’nden  ve  American Journal of Preventive Medicine’de (Aralık 2012 sayısında) yer almaktadır.

 

Yeterince Uyumamak

Araştırmalar, yeterince uyuyamamanız halinde obez olma riskinizi iki katına çıkardığı tespit edildi. Araştırma, Warwick Üniversitesi’ndeki Warwick Tıp Okulu’nda gerçekleştirildi. Risk hem yetişkinler hem de çocuklar için geçerlidir. Profesör Francesco Cappuccio ve ekibi 28.000’den fazla çocuk ,15.000 yetişkinle ilgili kanıtları gözden geçirdiler. Kanıtları, uyku yoksunluğunun her iki grupta da obezite riskini önemli ölçüde artırdığını açıkça göstermiştir.

Profesör Cappuccio dedi ki:

“Obezitenin ‘epidemisi’, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda obezite riskinin artmasın da kısa uyku süresiyle birlikte, azalan uyku süresinin ‘sessiz salgı ile paraleldir. Bu eğilimler, yetişkinlerde ve çocuklarda olduğu kadar gençlerde de saptanabilir. 5 yıl.”

Profesör Cappuccio, uykusuzluğun, hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak artan iştah nedeniyle obeziteye yol açabileceğini açıklıyor. Yeterince uyumuyorsanız, iştahı uyaran bir hormon olan Ghrelin’i üretirsiniz. Uyku eksikliği aynı zamanda vücudunuzun iştahı baskılayan bir hormon olan daha az Leptin üretmesiyle sonuçlanır.

Lipid Metabolizmasına Müdahale Eden Bazı Gıdalar ve Endokrin Bozucular

Dr Juan Carlos Laguna liderliğindeki Barselona Üniversitesi’nden (UB) bir ekip, hepatoz (şeker türü) içerisindeki lipid enerji metabolizmasını değiştirebilecek ve yağlı karaciğere neden olabilecek moleküler mekanizmaya ipuçları veren Hepatology dergisinde bir çalışma yayınladı. metabolik sendrom.

Fruktoz esas olarak karaciğerde metabolize olur, bu şeker tüketiminin neden olduğu metabolik değişikliklerin hedef organıdır. Bu çalışmada, fruktoz içeren içecekler alan fareler, kısa vadede lipid birikimine (hipertrigliseridemi) ve yağlı karaciğere neden olan ve sonunda hipertansiyona, insülin direncine, diyabet ve obeziteye yol açan metabolik sendroma benzer bir patoloji ortaya koymuştur.

Zayıf dengeli diyetler ve fiziksel egzersiz eksikliği modern toplumlarda obezite ve diğer metabolik hastalıkların artmasında temel faktörlerdir. İnsanlarda yapılan epidemiyolojik çalışmalarda, fruktoz ile tatlandırılmış içeceklerin alımının da kadınlarda daha yoğun olduğu görülmektedir.

Her ne kadar fruktoz ile tatlandırılmış içeceklerin olumsuz etkileri konusunda bir fikir birliği var gibi görünse de, fruktozun yüksek fruktozlu mısır şurubuna karşı etkileri üzerinde hala bir tartışma vardır.

Beyin üzerinde fruktoz etkisi obeziteyi teşvik edebilir – Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, MRG taramaları ile fruktoz ve glikozun beyindeki etkilerini karşılaştırdılar ve yüksek fruktoz diyetlerinin mevcut obezite epidemisinin arkasında olabileceğini keşfettiler.

Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı?

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre “Herkes sigara içmeyi bıraktığında kilo almıyor.Kilo Alanların arasında, ortalama kilo artışı 6 ile 8 pound arasında. Sigarayı bırakan insanların yaklaşık yüzde 10’u büyük miktarda kilo alıyor ”

 

 

Hastaların Kilo Almasını Sağlayan İlaçlar
Annals of Farmakoterapideki bir makaleye göre, bazı ilaçlar kilo alımına neden olmaktadır. “Klinik olarak anlamlı kilo alımı, yaygın olarak reçetelenen bazı ilaçlarla ilişkilidir. İlaç sınıfları içindeki kilo alma derecesinin tepki ve varyasyonunda geniş bir birey varyasyonu vardır. Mümkün olduğunda, özellikle aşırı kilolu ve şişmanlığa yatkın kişiler için alternatif tedavi seçilmelidir. ” (Farmakoterapinin Annals: Vol. 39, No. 12, s. 2046-2054. DOI 10.1345 / aph.1G33)
Obezite Kendi Kendini Sürekli Kılar Mı?
Bir kişi ne kadar, fazla kilo alırsa, kilo vermesi o kadar zorlaşır. Birçoğu, obezitenin kendisinin kalıcı bir durum haline gelip gelmediğini merak etmiştir, yani obezite obeziteyi destekliyor mu? . Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar ve Arjantin’deki Ulusal Bilim ve Teknoloji Konseyi (COINCET) , Klinik Araştırmalar Dergisi’nde hayvan deneylerinde obezitenin kendi kendini idame ettiren olarak göründüğünü bildirdi.
Obez hale gelen farelerin “normal” vücut ağırlığının yükselmeye başladığını bulmuşlardır;Vücudunun normal kilolu algısı, kilo vermiş olan diyetlere devam edip etmediklerine bakılmaksızın, eskisinden daha ağır olmuştur
Yazar, Malcolm J. Low, MD, Ph.D., “Bizim modelimiz, obezitenin kendi kendini besleyen bir bozukluk olduğunu ve sonuçların, bu durumun etkilerini önlemek için çocuklukta erken müdahalenin önemini vurguladığını söylüyor. Yoksa bu sureç bir ömür boyu sürebilir.
Bu araştırmaya ek olarak, 2015 yılında Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmalar , daha fazla yağ taşıdığımızda kilo kaybının daha zor olduğunu göstermektedir. Bilim adamları, taşıdığımız daha fazla yağın, vücudumuzun daha çok yağ yakma yeteneğimizi engelleyen bir protein ürettiğini öne sürüyor.

 Obezite geni

 

FTO olarak adlandırılan bir gen, her 6 kişiden 1’i 1’i taşımaktadır, Londra Üniversitesi Koleji Araştırması dergisinde (Temmuz 2013 sayısında) bilim adamları bir ekip tarafından bildirilmiştir.

Araştırmacı Racher Batterham, FTO gen varyantını taşıyan insanların çok fazla yemeye , yüksek enerjili, yağlı yiyecekleri tercih etmelerine ve genellikle obez olduklarına dikkat çekti. Ayrıca, tokluğa ulaşmak onlar da daha uzun sürüyor(Doyma hissi).