Neden Kilo Alıyoruz,Nasıl Kurtulacağız

tarafından
64
Neden Kilo Alıyoruz,Nasıl Kurtulacağız

Göbeğinizin çıkmaması, makyaj için önemli değildir. Fazla abdominal(karın) yağı – viseral(iç oğran) yağı, organlarınızı sarması ve midenizi bir “bira bağırsağına” sokması ,tehlikeleri hemen ardın da getirir. Kalp hastalığı, tip 2 diyabet, insülin direncinin düşmesi ve bazı kanserleri bunun beraberinde getirir. Diyet ve egzersiz, kilo vermenize fazla bir şey yapmadıysa, hormonlarınız, yaşınız ve diğer genetik faktörler bunun nedeni olabilir. Karnınızdaki yağın neden oluştuğunu 11 olası sebep için sizi aşağıya davet ediyoruz.

1.Yaşlanıyorsun

Yaşlandıkça, vücudunuz normalin üstünde bir kilo alabilir. Hem erkekler hem de kadınlar azalan metabolizma oranı bunun sebebidir. Bunun da ötesinde, kadınlar menopozla uğraşmak zorundalar. Mayo Clinic’in endokrinoloji bölümünde tıp profesörü olan Michael Jensen, “Kadınlar menopozdan sonra kilo alırlarsa, karınlarında birikme olma olasılığı daha yüksektir” diyor. Menopozda , östrojen ve progesteron hormonlarının üretimi yavaşlar. Bu arada, testosteron seviyeleri de düşmeye başlar,Hormonlardaki bu değişim, kadınların karınlarında birikmeye neden olur. İyi haber: bu süreçle savaşabilirsin. Okumaya devam etmek.

2.Yanlış Antrenman Yapıyorsun

Bir günlük koşu ya da Spin kalbin için harika, ancak kardiyo egzersizleri sadece beliniz için bir şey yapmıyor. Güç antrenmanı vücudunuzu daha fazla yağ yakması sağlar aynı zaman da kas kütlesini artırır. Cleveland Kliniği’nde kayıtlı bir diyetisyen olan Kate Patton, “Kas, yağdan daha fazla kalori yakar ve bu nedenle, daha fazla kas yaparsanız doğal olarak daha fazla kalori yakarsınız” diyor. Patton’a, göre 250 dakika orta yoğunlukta egzersiz veya haftada 125 dakika yüksek yoğunlukta egzersizi öneriyor.

3.Çok Fazla İşlenmiş Yiyecek Yiyorsun

Patton, “Beyaz ekmek, kraker ve cips gibi rafine tahıllar aynı zaman da şekerli içecekler ve tatlılardaki rafine şekerler vücudumuzdaki iltihaplanmayı artırır” diyor. “Göbek yağı iltihapla ilişkilidir, bu yüzden çok fazla işlenmiş yiyeceğin yenmesi, karın yağ kaybetme yeteneğinizi azaltacaktır.” Patton, meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi doğal gıdaların antienflamatuar(iltihabı önleyen) özelliklere sahip olduğu ve bu nedenle de göbek yağını önleyebildiği antioksidanlarla doludur.

4.Yanlış Yağları Yiyorsun

Vücut tüm yağlara aynı şekilde tepki göstermez. Patton, araştırmada, artan doymuş yağ alımının artmış viseral yağ ile ilişkili olduğunu söylüyor. Öte yandan, doymamış yağlar (zeytinyağlı ve avokadoda) ve spesifik çoklu doymamış yağ türleri (esas olarak ceviz, ayçiçeği çekirdeği ve somon gibi yağlı balıklarda bulunan omega-3’ler), vücutta anti-enflamatuar etkilere sahiptir . ve uygun bölümlerde yenildiğinde vücudunuzu iyi yapabilir. Ancak Patton, her türden çok fazla yağ tüketmenin, kalori alımınızı artırdığını ve kilo almanıza neden olabileceği konusunda uyarıyor.

5.Egzersiz Yapmak Yeterince Zor Değil

İnatçı göbek yağını yakmak için egzersizlerinizi hızlandırmalısınız. Spor ve Egzersiz Tıp ve Bilim dergisinde yayınlanan bir çalışmada, yüksek yoğunluklu bir egzersiz programını tamamlayan kişiler düşük yoğunluklu bir plan izleyenlere göre daha fazla yağ kaybettiğini gözlemlemiştir. (Aslında, düşük yoğunluklu egzersizler hiç önemli bir değişiklik yaşamamıştı.) “Son amacın daha fazla kalori yakmak olduğu için, tam yoğunlukta egzersiz yapmanız gerekiyor ve yüksek yoğunluklu egzersiz sadece bunu yapıyor” diyor Natalie Jill San Diego, Kaliforniya merkezli sertifikalı kişisel antrenör. Düşük yoğunluklu antrenmanlar, olabildiğince uzun süre dışarı çıkacağınız anlamına gelir. Bu korkutucu geliyorsa, şu şekilde düşünün yoğun egzersiz yaparsam: Daha az zamanda daha fazla kalori yakarım.

6.Yanlış Egzersizleri Yapıyorsun

Göğsünüzdeki kasları (karın, sırt, pelvik, oblik) ve diğer vücut kısımlarını kullanan fonksiyonel egzersizler yapmanızı Patton öneriyor. “Bu egzersizler daha fazla kas kullanır, bu yüzden onları yaparken daha yüksek kalori yakma oranı vardır” diyor. Karın alıştırması onun en sevdiği fonksiyonel alıştırmadır- sadece çekirdek kaslarınızı değil, aynı zamanda kol, bacak ve popo kaslarınızı da harekete geçirirler.

7.Streslisin

Faturalar, çocuklar, stres kaynağınız ne olursa olsun, insanın hayatın da çok fazla olan şey, fakat şunu unutmayın istenmeyen kilolarınızı düşürmenizi zorlaştırabilir. Bunun nedeni stres hormonlarının vücudunuzun yağ hücrelerine yapışmasına ve yağ hücrelerinizi büyütmesine neden olması . Daha yüksek kortizol(Stres Hormonı) seviyeleri daha fazla visseral yağa bağlanmıştır demektir.

8.Uykusuzluk

Yaklaşık 70.000 kadına ait 16 yıllık bir çalışma da, beş saat ya daha az gece uyuyanların, 7 saat uyuyanlara göre %30 ya da daha fazla kilo alma olasılığı olduğu bulundu. Ulusal Sağlık Enstitüleri yetişkinlerin bir gece yedi ila sekiz saat uyumalarını öneriyor.

9.Elma Şeklinde Vücut Tipisin

Eğer kalçalarınız ziyade ortanızda toplamaya eğilimliyseniz, o zaman elma şekillisiniz demektir. Kashyap, bu genetik yatkınlığın göbek yağından kurtulmanın daha zor olacağı anlamına geliyor, ancak imkansız değil.

10.Hastalık Faktörü de Var Bu İşin

Testosteron düzeyiniz yüksekse – polikistik over sendromu (PCOS) ile ortaya çıkabilecek bir şey, kilo vermede zorluk çekebilirsiniz. Dr. Kashyap, “Eğer bir elma şekli ve aşırı kiloluysanız, doktorunuzu görmek iyi bir fikirdir” diyor, çünkü aynı zamanda prediyabetik veya diyabetik olma şansınız da olabilir.

Sonuç

Burada kilo verememeye sebep olacak, bazı şeyleri sıraladık. Herkese Sağlıklı Günler Dileriz

Kaynak : Health.com