Kara Delikler

tarafından
64
Kara Delikler

Kara delik, yer çekiminin o kadar çok çekildiği ve ışığın bile çıkamadığı bir yer. Yerçekimi o kadar çok güçlü ki, madde küçük bir alana sıkışmış. Buna ise bir  yıldız ölünce sebep olabilir.


Işık dışarı çıkamadığı için insanlar kara delik göremezler. Görünmezlerdir. Özel araçlara sahip uzay teleskopları kara delikler bulmaya yardımcı olabilir. Özel aletler kara deliklere çok yakın olan yıldızların diğer yıldızlardan nasıl farklı hareket ettiklerini görebilir.

Kara Delikler Ne Kadar Büyük?

Kara delikler büyük veya küçük olabilir. Bilim adamları en küçük kara deliğin sadece bir atom kadar küçük olduğunu düşünüyor. Bu kara delikler çok küçük ama büyük bir dağ kütlesine sahipler. Kütle bir madde içindeki madde miktarı veya “madde” dir.


Başka bir kara deliğe “yıldız” denir. Kütlesi güneş kütlesinden 20 kat daha fazla olabilir. Yeryüzü galaksisinde çok sayıda çok sayıda kitle kara deliği olabilir. Dünyanın galaksisi ise Samanyoludur.


En büyük kara deliğe “süper kütle” denir. Bu kara deliklerin, 1 milyondan daha fazla güneşe sahip kütleleri var. Bilim adamları, her büyük gök adanın merkezinde süper kütleli bir kara delik bulunduğunu kanıtladılar. Samanyolu galaksinin merkezindeki süper kütleli kara deliğe A adı verilir. Yaklaşık 4 milyon güneşe eşit bir kütleye sahiptir ve birkaç milyon Dünya’yı tutabilecek çok büyük bir topun içine sığar.


Kara Delikler Nasıl Oluşur?


Bilim adamları, evren başladığında en küçük kara delikler olarak düşünür.


Yıldız kara delikleri, çok büyük bir yıldızın merkezi kendi üzerine düştüğünde veya çökerttiğinde yapılır. Bu olduğunda, bir süpernovaya neden olur. Bir süpernova yıldızın bir kısmını uzaya fırlatan patlayan bir yıldızdır.

Bilim adamları, süper kütleli kara deliklerin içinde bulundukları galaksiyle aynı zamanda yapıldığını düşünüyorlar.

Eğer Kara Delikler “Siyah” ise, Bilim İnsanları Nasıl Gözlemledi?


Bir kara delik görülemez çünkü güçlü yerçekimi tüm ışığı kara deliğin ortasına çeker. Ancak bilim adamları, güçlü yer çekiminin kara deliğin etrafındaki yıldızları ve gazı nasıl etkilediğini görebilir. Bilim adamları, etrafta uçup uçmadığını ya da bir kara deliğin yörüngede olup olmadığını öğrenmek için yıldızları inceleyebilir.

Bir kara delik ve bir yıldız birbirine yakın olduğunda, yüksek enerjili ışık yapılır. Bu tür ışık insan gözüyle görülemez. Bilim adamları yüksek enerjili ışığı görmek için uzaydaki uyduları ve teleskopları kullanırlar.

Kara Delik Dünya’yı Yok Edebilir mi?


Kara delikleri uzayda yıldızlar, aylar ve gezegenler yiyorlar. Dünya kara deliğe düşmeyecek çünkü Dünya için güneş sistemi için hiçbir karadelik yeterince yakın değil.


Bir kara deliğin güneş ile aynı kütleye sahip olması bile güneşin yerini almaktaydı, Dünya yine de içeri girmeyecekti. Kara deliğin güneş ile aynı yerçekimi olurdu. Yeryüzü ve diğer gezegenler, kara deliğin yörüngeye yaklaştıkça yörüngesini yörüngesine sokardı.

Güneş asla kara deliğe dönüşmeyecek. Güneş kara delik açmak için yeterince büyük bir yıldız değildir.


NASA Kara Delikler Nasıl Çalışıyor?


NASA kara delikler hakkında daha fazla şey öğrenmek için uzayda seyahat eden uyduları ve teleskopları kullanıyor. Bu uzay aracı, bilim adamlarının evren hakkındaki soruları yanıtlamasına yardımcı oluyor.