Japonya’da Tarihi Taşkınlar nedeniyle 100’den Fazla Kişi Öldü ve Milyonlarca Kişi Kaçmak zorunda kaldı

tarafından
40
Japonya’da Tarihi Taşkınlar nedeniyle 100’den Fazla Kişi Öldü ve Milyonlarca Kişi Kaçmak zorunda kaldı

Pazartesi günü Guardian’a göre , ülke genelinde milyonlarca insanı ülkeden kaçmaya zorlayan tarihi seller nedeniyle Japonya’da 100’den fazla insan öldü.

Taşkınlar, on yıllardır kaydedilmeyen yoğun yağışların bir sonucu olarak ortaya çıktı.Ancak, BBC News gazetesinin haberine göre , Japonya’nın batısındaki bazı bölgelerin Perşembe gününden bu yana üç kez düzenli yağış gördüğü belirtiliyor .

Bir hava durumu yetkilisi BBC News’e, “ Daha önce hiç bu kadar yağmur yağmamıştık” dedi.

Ölüm oranı şu anda 109’da ve sadece taşkınların ülkedeki pek çok bölgede özellikle Hiroşima’da ve ülkedeki devlet memurlarının zarara ve yaralı sayısına erişimini zorlaştıran diğer alanlardaki yıkımlara neden olduğu anlamına geliyor.

Ancak, bazı raporlar yaklaşık 90 kişinin kaybolduğunu öğrenirken, Japonya’nın kamu yayın kuruluşu NHK’sı kayıp kişi sayısını 79’a çıkardı.

Olayı etiketleyen Guardian Report, 2011’den beri hükümetin Japonya’daki iklim değişikliğinin etkilerine ilişkin öngörüsüne uygun olarak, tarihteki hava felaketinin en kötüsüdür.

2012 yılında yayımlanan bir rapora göre, iklim değişikliğinin etkisinin, ülkedeki şiddetli sel ve toprak kaymasıyla sonuçlanandan çok daha fazla tırmandığı tahmin ediliyor.

“ Ülkenin çeşitli bölgelerindeki rekor yağışlar nehirlerin bankalarını patlatmasına neden oldu ve çeşitli bölgelerde büyük ölçekli sel ve toprak kaymaları tetikledi,” diyor CNN Pazar günküBakanlar Kurulu Başkanı Yoshihide.

İleriye dönük olarak, 69 yaşındaki bir kadın olan Naoki Ogawa adlı bir kişi, BBC News’e heyelanın kendisini araca nasıl soktuğunu söyledi.

“ Arabayı sağa çevirdim, başka bir çamur dalgası gördüm … önümde duran üç arabayı temizledim. Burada 20 yıldan fazla yaşadım, ama daha önce hiç böyle bir şey olmamıştı. Çok korktum ”dedi BBC News.

Ülkeye düşen yağmurlar, ülkenin kurtarma görevinden etkilenen kurbanlar için aramalarını başlattı.

Ancak, Japonya’nın başbakanı Shinzo Abe, Fransa, Belçika, Suudi Arabistan ve Mısır’a yaptığı seyahat çağrısında bulunan ülkede meydana gelen felaketin bir sonucu olarak kurtarma görevine yardım etmek için 70 binden fazla çalışanı gönderdi. etkilenen kurbanların

BBC News’e göre , başbakan yardım personelinin “ zamana karşı çalışmak ” olduğunu söyledi. “Hala birçok insan kayıp ve yardım ihtiyacı olan diğerleri var” diye ekledi.

Bu kategorideki insanlardan biri, Guardian’a göre Pazar günü kürek teknesiyle Kurashiki’deki hastane balkonundan tahliye edilen 170 kişiden biri olan 79 yaşındaki Shigeyuki Asano’ydu.

Ancak Shigeyuki The Guardian’a şunları söyledi: “Kurtarıcılara gerçekten müteşekkirim.Böyle kötü kokulu, karanlık bir yerden kurtulmuş olduğum için çok rahatlamış hissediyorum. ”

Etkilenen bölgelerdeki televizyon görüntüleri, bankalarından ve bir heyelan tarafından tahrip edilmiş batık araçlardan ve evlerden çıkan nehirleri gözler önüne serdi.

Ülkedeki şiddetli yağışlar, Japonya’daki en kötü hava koşullarına bağlı felaketti çünkü iki tayfun neredeyse 100 kişinin ölümüne neden oldu.

Ayrıca, Pazar günü öğleden sonra 30,000’den fazla insan acil merkezlere sığınmaktadır, ancak Japon hükümeti bu insanları özel veya kamusal bir konutta yeniden inşa etme sözü vermiştir.

Ülkenin metroloji dairesinin şu anki durumu aşırı olarak nitelendirdiğini ve ülkedeki diğer toprak kaymalarının uyarıldığını da belirtmek önemlidir.

Nadir nüfuslu Nuwa adasında sadece 6 öğrenci ile ilkokula giden iki kız kardeş de dahil olmak üzere genç mağdurlar da felaketten etkilendi. Ancak okulun müdürü, “Felaket aniden yaşandı, ben de onunla anlaşmaya çalışıyorum.” Ne yazık ki, olay yerinde bir kurtarma ekibi, üç yaşındaki bir kızın cesedini buldu. ev toprak kayması tarafından etkilendi.

CNN ayrıca, binden fazla evin tahrip edildiğini ve elektriksiz 17.000 ev kaldığını da bilmek zorunda.

Dahası, bir ısı dalgasının evlerinde iktidarsız insanların hayatlarını tehlikeye sokabileceğine dair başka endişeler de var.

Yumeko Matsui The Guardian’a “Banyo alamıyoruz, tuvalet çalışmıyor ve yiyecek stoğumuz azalıyor” dedi.

Felaket, Batı Japonya’daki fabrikaları da etkiledi. Otomobil üreticileri Mazda ve Daihatsu, parça temin edememeleri nedeniyle fabrikalarda üç bölgede operasyonlarını durdurduklarını belirtti.

Son taşkınlar tarihi olmasına rağmen, iklim değişikliğine bağlı olarak artan yağış miktarında bir paternin parçası.

2012 hükümet araştırması, İklim Değişikliği ve Japonya’daki Etkileri, bir milimetrelik veya daha fazla yağmuru olan gün sayısı azalırken, 100 milimetre veya daha fazla yağmuru olan gün sayısı artmıştır.