Hepimiz için Kişisel Hijyen İpuçları

tarafından
42
Hepimiz için Kişisel Hijyen İpuçları

Dişlerinizi İyice Fırçalayın

İyi bir diş sağlığı için dişleri günde iki kez veya üç kez fırçalamak gereklidir.Düzenli olarak diş fırçalamamak diş çürüğü, diş eti iltihabı, diş ağrısı, vb gibi çeşitli sorunlara yolaçabilir.

Bir kişi, ağız sağlığını kontrol etmek için her 6 ayda bir diş hekimine gitmelidir. Ayrıca, ağız sağlığınızı korumak için diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirmelisiniz. Ağzınızı gün içerisinde düzenli aralıklarla yıkamalısınız.

Her gün yıkanmak

En önemli ipucu, her gün duş yapmaktır. Bu sizi ferahlatacak ve gün boyu taze kalacaksınız. Günlük duş, vücudunuzdaki kötü kokuları yok eder

Saçınızı Şampuanlayın

Vücudun dışında, saçlarınızı temiz tutmak, onların sağlığını korumak parlak ve güzel görünmelerini sağlamak için gereklidir. Saçınızı temiz tutmak için hafif bir şampuan kullanılması önerilir.

Bazıları saçlarını her gün yağ ve mikrop birikmesini önlemek için yıkayabilirken, bazıları saçlarını yıkamaktan kaçınmak için iki haftada bir yıkamayı tercih ederler.

Tırnaklarınızı Düzgün Kesin

Tüm vücut kısımlarını yıkarken, el ve ayak tırnaklarını iyi durumda tutmak gereklidir. Tırnaklarınızı temizleyin ve tırnaklarınızı uygun uzunlukta kesmek için tırnak makası kullanın.

Bunu yaparak ellerinizde mikrop ve bakterilerin birikmesini önleyebilir ve ayrıca bakterilerin ağzınıza girmelerini engellersiniz.  

Uygun saç kesimi

Kuaför salonunu ziyaret etmek ve saç kestirmek iyi bir uygulamadır. Yüzünüzü günde birkaç kez yıkamak da iyi bir alışkanlıktır. Bunu yaparak, yüzünde biriken tüm toz ve kir parçacıklar temizlersiniz.

Rahat giysiler

Giydiğimiz kıyafetler iyi bir malzemeden yapılmalı, çünkü teri emerler. Cildinizi tahriş etmemelidirler giysileri kir ve terden arındırmak için yıkamak çok önemlidir. Giysiler size iyi uymalı, rahat ettirmeli ve çok sıkı olmamalıdır.

Bunun dışında, cildinizi tahriş edebileceğinden, giysilerinizde güçlü bir parfüm kullanmamalısınız.

Elleri Yıkamak

Elleri bir antiseptik sabun ile yıkamak, hastalığa neden olan mikropları yok eder. Yemek yemeden önce ve sonra eller yıkanmalıdır. Özellikle tuvaletten sonra eller kesinlikle yıkanmalıdır

Bunun yapılmaması,  tedavi gerektirebilecek enfeksiyonları ve hastalıkları davet edebilir.

Arıtılmış İçme Suyu

Yemek yediğiniz yiyecekler konusunda çok dikkatli olun. Sağlıklı olduğundan ve vücudun ihtiyaç duyduğu tüm gerekli besin maddelerine sahip olduğundan emin olun. Ayrıca, içtiğiniz suyun temiz olmalı, kirlenmiş suyun birçok suyla bulaşan hastalığa neden olabilmektedir.

Çeşitli hastalıkları önlemek için çevreyi temiz tutun. Ayrıca, formda kalmak için düzenli egzersizler yapın.

Çiğneme tütünü ve sigara içmek gibi kötü alışkanlıklar mümkün olduğunca erken bırakmaya gayret edin.

Sağlıklı Günler.