Elon Musk Kimdir

tarafından
41
Elon Musk Kimdir

Güney Afrikalı bir girişimci Elon Musk, 2012 yılında bir dönüm noktası olarak ticari uzay aracı olan Tesla Motors ve SpaceX’i kurduğu bilinmektedir.


Elon Musk kimdir?


Elon Reeve Musk (28 Haziran 1971 doğumludur), 1999 yılında X.com’u (daha sonra PayPal oldu), 2002’de SpaceX’i ve 2003’te Tesla Motors’u kuran Güney Afrika kökenli Amerikalı bir girişimci ve işadamıdır. Başlangıç ​​şirketi olan Comp2’yi Compaq Computers’ın bir bölümüne sattığı zaman. Musk, Mayıs 2012’de, SpaceX’in ilk ticari aracı Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderecek bir roket başlattığı manşetlerde yer aldı. Portföyünü 2016 yılında SolarCity satın alarak güçlendirdi ve Başkan Donald Trump yönetiminin ilk günlerinde danışmanlık rolü üstlenerek sektörün lideri olarak ayakta durmasını sağladı.


Elon Musk’un Net Mal Varlığı


Forbes’a göre, Aralık 2017 itibariyle Elon Musk’un net değeri 20,2 milyar dolar. 2002 yılında PayPal’ın satışıyla ilk milyarını kazandı; şirketi SpaceX 20 milyar dolardan fazla değer kazanmaktadır.


Eğitim


17 yaşında, 1989’da Elon Musk, Kanada’nın Queen’s Üniversitesi’ne katılarak ve Güney Afrika ordusunda zorunlu hizmetlerden kurtulmak için Kanada’ya taşındı. 1992’de Pennsylvania Üniversitesi’nde iş ve fizik okumak için ayrıldı. Ekonomi alanında lisans derecesiyle mezun oldu ve fizik alanında ikinci bir lisans diploması aldı.


Penn’den ayrıldıktan sonra Elon Musk, enerji fiziğinde doktora yapmak için California’daki Stanford Üniversitesi’ne gitti. Ancak, onun hareket, internet patlaması ile mükemmel bir şekilde zamanlandı ve ilk iki şirketi olan Zip2 Corporation’ı piyasaya sürmek için  Stanford’dan ayrıldı. Bir çevrimiçi şehir rehberi olan Zip2, yakında The New York Times ve Chicago Tribune’un yeni web siteleri için içerik sağladı. 1999 yılında Compaq Computer Corporation’ın bir bölümü 302 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi opsiyonu için Zip2 satın aldı.


PayPal


1999 yılında Musk, çevrimiçi bir finansal hizmetler / ödeme şirketi olan X.com’u kurdu. Bir sonraki yıl, bir X.com edinimi, PayPal’ın bugünkü haliyle oluşturulmasına yol açmıştır ve Ekim 2002’de PayPal, eBay tarafından hisse başına 1.5 milyar dolar olarak satın alınmıştır. Satıştan önce Musk, PayPal’ın yüzde 11 hissesine sahipti.


SpaceX’in kuruluşu


Musk, 2002 yılında ticari uzay yolculuğu için uzay aracı inşa etme niyetiyle, üçüncü şirketi Space Exploration Technologies Corporation’ı veya SpaceX’i kurdu. 2008’e gelindiğinde, SpaceX iyi bir şekilde kurulmuş ve NASA şirketi, NASA’nın kendi uzay mekiği misyonlarının yerine geçecek bir yolculukta, Uluslararası Uzay İstasyonu için kargo taşımacılığını ve gelecekte astronot taşımacılığı planları için spacex ile sözleşme yapmıştır.


Aralık 2013’te, bir Falcon 9, uyduyu yeryüzünün dönüşüyle ​​birlikte yörüngeye kilitleneceği bir mesafeyi, coğrafi eşzamanlı aktarım yörüngesine başarıyla taşıdı. 2015 yılının Şubat ayında, SpaceX, Dünya’daki güç şebekelerini ve iletişim sistemlerini etkileyen güneşten kaynaklanan aşırı emisyonları gözlemlemeyi amaçlayan Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) uydusu ile donatılmış başka bir Falcon 9’u piyasaya sürdü.


Mart 2017’de, SpaceX, başarılı bir uçuş yolculuğunu ve daha uygun bir alan yolculuğu için kapıyı açan bir geliştirme olan yeniden kullanılabilir parçalardan yapılmış bir Falcon 9 roketinin inişini gördü. Şirketin yeni Block 5 Merlin motorunun test edilmesi sırasında meydana gelen patlamada Kasım 2017’de bir gerileme meydana geldi. SpaceX, kimsenin incinmediğini ve bu konunun, Falcon 9 roketlerinin gelecekteki nesillerine planlı bir şekilde yayılmasını engellemediğini bildirdi


Şirket, güçlü Falcon Heavy roketinin başarılı test lansmanı ile Şubat 2018’de bir dönüm noktası daha geçirdi. Ek Falcon 9 güçlendiricilerle donatılmış olan Falcon Heavy, devasa yükleri yörüngeye taşıyacak ve potansiyel olarak derin uzay görevleri için bir gemi görevi görecek şekilde tasarlandı. Test lansmanı için Falcon Heavy’e, aracın güneş etrafındaki planlı yörüngesi için “epik bir görüntü sağlamak” üzere kameralarla donatılan Musk’ın kırmızıTesla Roadster’ı yüklendi.

Mars’a BFR Misyonu

Eylül 2017’de, Musk, BFR için (“Büyük Fok Rocket” veya “Büyük Falcon Roket” kısaltması için), en az 100 taşıma kapasitesine sahip bir uzay gemisi tarafından açılan 31 motorlu bir arpacık için güncellenmiş bir tasarım planı sundu. insanlar. SpaceX’in, Kırmızı Gezegeni sömürgeleştirme hedefinin bir parçası olarak, 2022’de araçla Mars’a ilk kargo misyonlarını başlatmayı hedeflediğini ortaya koydu.

Ertesi ay, SpaceX’in BFR’yi inşa etmek için Los Angeles Limanı’nda bir tesis inşa edeceği açıklandı. 

İnternet Uyduları

Mart 2018’in sonlarında, SpaceX, ABD hükümetinden İnternet hizmetini sağlamak amacıyla düşük yörüngeye bir uydu filosu başlatma izni aldı. İdeal olarak, sistem genişbant hizmetini kırsal alandaki insanlar için daha erişilebilir hale getirirken aynı zamanda bir ya da iki sağlayıcı tarafından baskın olan yoğun nüfuslu pazarlarda rekabeti de arttıracaktır. Eleştirmenler, böyle bir sistemin, enkazların üstesinden geldiğimiz göklerin üzerinde bir güvenlik tehlikesi ortaya çıkaracaktır demiştir.

Tesla Kurucusu ve CEO’su

Elon Musk, uygun fiyatlı, kitlesel elektrikli araçların yanı sıra batarya ürünleri ve güneş çatıları üreten bir şirket olan Tesla Motors’un kurucu ortağı, CEO’su ve ürün mimarıdır. Musk, şirketin ürün geliştirme, mühendislik ve tasarımını denetlemektedir.

Ek başarılar arasında şirketin ilk elektrikli sedanı olan Model S yer alıyor. Motor Trend dergisi tarafından 2013’un Yılın  Otomobili olarak sunuldu.

2017 yılının Nisan ayında Tesla, en değerli otomobil üreticisi olmak için General Motors ile birlikte hareket edeceğini duyurdu. Haber, üretimi artırmak ve Model 3 sedanı o yıl yayınlamak isteyen Tesla’nın bir nimeti olacaktı

Kasım ayında Musk,yeni Tesla Semi ve Roadster’in ortaya çıkmasıyla bir sıçrama daha yaptı. 2019 yılında üretime giren yarı kamyon, 804km menzile, aynı zamanda 1 milyon km kadar gidebilen bir batarya ve motorlara sahip olarak sunulucaktır. 2020 yılı ile birlikte takip edilecek olan Roadster, 0 ile 60 arasında 1.9 saniye ile en hızlı üretim aracı olacaktır.

İlk olarak Aralık 2017’ye kadar haftada 5.000 yeni Model 3 araba üretmeyi hedefleyen Musk, bu hedefi Mart 2018’e ve daha sonra da yeni yılın başlangıcına kadar Haziran’a ertelemek zorunda kaldı.Açıklanan gecikme, şirketin üretim sorunlarının farkında olan endüstri uzmanlarını şaşırtmadı, ancak bazıları yatırımcıların ne kadar süre kaldığını öğrenmek istedi.

Elon Musk’ın Eşleri

Elon Musk iki kez evlendi. 2000 yılında Justine Wilson ilk eşidir. Çekişmeli bir boşanmadan sonra Musk, oyuncu Talulah Riley ile tanıştı ve çift 2010 yılında evlendi. 2012’de ayrıldılar ancak 2013’te tekrar evlendiler. İlişkileri sonunda 2016’da boşandılar. Musk ayrıca aktör Amber Heard ile bir ilişkisi olduğunu açıkladı

Çocuklar

Elon Musk eski karısı Justine Wilson’dan beş oğlu vardır. 2002 yılında ilk oğlu ani bebek ölüm sendromundan (SIDS) 10 hafta önce ölmüştür. Musk ve Wilson’ın beş oğlu daha vardır: ikizler ve üçüzler.

Trump Danışmanı

Donald Trump, 2016 yılında ABD başkanlığına seçilinde seçimlerinden sonra büyük altyapı gelişmelerini sürdürme planlarını açıklarken, Musk kendisini yeni başkan ve danışmanları ile ortak bir zemin üzerinde buldu. O Aralık ayında Başkan Trump’ın Strateji ve Politika Forumu’na seçildi ve sonraki ocak ayında Trump’ın Üretim İşleri Girişimi’ne katıldı.

 “ Trump’ın ABD’nin Paris iklim anlaşmasından çekildiğini açıklaması üzerine, 1 Haziran’da Musk, danışmanlık görevinden istifa etti.

Elon Musk’ın Kar Amacı Gütmemesi

İnsan ırkının geleceğinin korunması, için Musk bunlara yönelik olarak, uzay araştırmalarına ve yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının keşfine adanmış bir Misk Vakfı’nı kurdu. .