Buharlaştırıcı Vs. Nemlendirici

tarafından
45
Buharlaştırıcı Vs. Nemlendirici

Kış, uygun nemlendirici tartışmasının başlamış olduğu zamandır. Bir çok insan yılın bu zamanında soğuk algınlığı ve alerjiden muzdariptir ve neyin daha iyi olduğunu bilmek istemektedir.

Kışın hava çok kuru olur. Bunun da ötesinde, soğuktan, burun tıkanıklığından veya alerjileriniz varsa, büyük ihtimalle kötü durumdasınız demektir. Sağlık uzmanı veya bir arkadaşınız havayı evinizde nemli tutmanızı tavsiye edebilir. Bu da, bir nemlendirici veya bir buharlaştırıcı ile sağlanabilir.

Detaylara girmeden önce, temelde farklı prensipler üzerinde çalıştıklarını söyleyelim, ama asıl hedefimiz odayı nemlendirme Her ikisi de olumlu yönleri ve dezavantajları vardır.

Buharlaştırıcı ve Nemlendirici Karşılaştırması
 
► Nemlendiriciler aslında evdeki havayı nemlendirmek için kullanılan makinelerdir. Bunlar normal olarak daha soğuk iklimlerde kullanılırlar, ısıtıcının kullanımı nedeniyle, evdeki hava çok kuru olur ve ayrıca nefes almak çok zor hale gelir.
► Buharlaştırıcılar evin içindeki kuru havanın nemlendirilmesine yardımcı olur, ancak buharlaştırıcılar sıcak buharı havaya bırakır. Buharlaştırıcıda buhar bırakmaya yardımcı olan bir ısıtma elemanı vardır. Öte yandan, nemlendiriciler serin nem damlacıklarını havaya bırakırlar. Aralarındaki temel fark, diğerinin soğuk buhar yayması, diğeri ise sıcak buhar yayar.
► Bu farklılığın dışında, nemlendirici ve buharlaştırıcı tartışmasının bazı başka noktaları var Çocuğunuzun odasına bir makine almayı planlıyorsanız, o zaman nemlendirici en iyi seçimdir.
Bunun nedeni, bir buharlaştırıcının içinde her zaman sıcak veya kaynamış su vardır. Çocuk yanlışlıkla makinenin yanına gider ya da yüzünü makineden çıkan buhara tutarsa, çocuğun zarar görme olasılığı vardır. Bu nedenle, genellikle küçük çocukları olan evlerde nemlendiriciler seçilmektedir.
► Maliyetleri karşılaştırırsanız, kesinlikle bir nemlendirici daha ucuz bir seçenektir. Aynı zamanda, daha sonra ortaya çıkan maliyetler açısından, bir nemlendiricinin içerdiği suyun ısıtılması için bir maliyet olmadığından nemlendirici daha ucuz hale gelir.
► Buharlaştırıcı bir nemlendiriciden daha fazla talep görür. Bakterileri öldürür ve küf oluşmaz, çünkü suyun kaynaması bakterileri öldürür ve küf oluşumunu engeller. Nemlendirici de küf veya bakteri olma olasılığı yüksek eğer nemlendiriciniz varsa ve her gün sabunlu su kullanarak temizlemeniz gerekiyor.
Ancak, her iki durumda da, su rezervuarlarının temiz tutulmasını sağlamak önemlidir. Her ikisi de odayı nemlendirecek ve bakteri ya da küf oluşumu şansı olacaktır. Bu nedenle, her iki durumda da temizlik yapılmalıdır. Su kaplarını düzenli aralıklarla hijyen için dezenfektan bir sabunla yıkamak en iyisidir.
Umarım, bu karşılaştırma size iklim ve bütçeniz için en uygun olanı hakkında bir fikir vermiştir. Soğuk sis buharlaştırıcı ve sıcak sis nemlendiricisi gibi terimlerle karşılaşabilirsiniz. Serin sis buharlaştırıcılar aslında nemlendiricilerdir. Buharlaştırıcılar hiçbir şey olmayan sıcak sis nemlendiricilerde de durum aynıdır.
Sağlıklı Günler