Ayların Günlerin Niçin 28, 30, 31 Gibi Farklıdır?

tarafından
24
Ayların Günlerin Niçin 28, 30, 31 Gibi Farklıdır?
-

Ortalama Görüntüleme

  • Ortalama Puan
    0.0

Romalılar milattan 758 yıl önce 10 aylık takvim uygulamasına başladılar. Bu ilk orjinal roma takviminde aylar, gündüz ve gecenin eşit olduğu, binlerce yıldır hayatın başlangıç zamanı olarak kabul edilen Mart ayında başlamak üzere, Martius(Mart), Aprilis (Nisan), Maius (Mayıs), Junius (Haziran) , Quntilis (Temmuz), Sextilis (Ağustos), September (Eylül), October (Ekim), November (Kasım) ve December(Aralık) idi

Bu ay adlarından Quintilis’den (Temmuz), December’a (Aralık) kadar olanlar 5,6,7,8,9 ve 10 rakamlarının Roma’lılarca telaffuz ediliş şekliydi yani, Mart başlangıçlı takvime göre bu aylar yılın 5’inci, 6’inci 7’inci, 8’inci 9’uncu ve 10’uncu aylarıydılar. Bu 10 aylık takvim geride hesaba katılmamış daha 60 gün bırakıyordu.

Yedek olarak bırakılan bu 60 gün sorun yaratınca, Janarius(Ocak) ve Fabruarius(Şubat) adları ile iki ay daha eklenerek takvim tamamlandı. Yani yılın ilk ayı Martius (Mart), son ayı ise Februarius (Şubat) oldu.

Asırlar sonra milattan 46 yıl önce roma imparatoru Julius Caesar(Sezar), muhtemelen politik sebeplerden takvimde bazı değişiklikler yaptı.On bir ayı 30 ve 31 gün olarak iki şekilde düzenledi, yılın son ayı olan Şubat’a 29 gün verdi, her dört senede bir Şubat’a bir gün ilavesini kabul etti. Ancak sonra nedendir bilinmez Janairus’u (Ocak) yılın ilk ayı olarak ilan etti. Böyle olunca da, her 4 yılda bir klenecek bir günün, yeni durumda yılın ikinci ayı konumuna gelmesine rağmen Februarius’a (Şubat) eklenilmesine devam edildi.

Julius Caesar’ın beklenmeyen ölümünden (Sen de mi Brütüs olayı) sonra Romalılar bu çok sevdikleri imparatorlarının anısına Quintilis (temmuz) ayının ismini July olarak değiştirdiler.

Ondan sonra tahta çıkanlardan, Augustus kendi şerefine, Sextilis(Ağustos) ayının adını kendi ismi ile değiştirerek, bu aya August adını verdi. Ama ortaya başka bir sorun çıkmıştı. Sezar’ın ayı 31 gün ağustosun ayı için ise 30 gün çekiyordu. Sorunu gene imparatorunun kendisi çözdü ve zaten 29 gün olan Şubattan bir gün daha alarak Ağustos’a ekleyi verdi.Böylece iki ayda eşitlenmiş oldu

İşte size takvimin niçin 12 ay olduğunun, ayların isimlerinin nasıl konulduğunun ve niçin farklı sayıda günlerden meydana geldiklerinin 4 sene sonra eklenecek artık günün niçin son yılın sonuncu değil de alakasız bir şekilde 2 ayına eklendiğinin küçük bir hikayesi.

Özellikle ortaçağda takvimler üzerinde o kadar oynanmıştır ki yapılan bilimsel hesaplamalara göre, İsa’nın bugün kabul edilen milattan,yani İsa’nın doğumundan yaklaşık 6 yıl önce doğduğu, 36 yıl yaşayıp milattan sonra 30 yılında öldüğü ileri sürülmektedir.