Antibiyotikler İçin Bilmemiz Gerekenler

tarafından
43
Antibiyotikler İçin Bilmemiz Gerekenler

Antibakteriyel olarak bilinen antibiyotikler, bakterilerin büyümesini yok eden veya yavaşlatan ilaçlardır. (Anti Karşı Bakteriye karşı)


Kullanım Alanları;

Bir dizi güçlü bakterilerin neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.

Soğuk algınlığı, grip , öksürük ve boğaz ağrısı gibi virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar, antibiyotiklerle tedavi edilemez.

Antibiyotikler Hakkında Bazı Gerçekler;

 • Alexander Fleming, 1928’de ilk doğal antibiyotik olan penisilini buldu .
 • Antibiyotikler viral enfeksiyonlarla savaşamaz.
 • Fleming bugün gördüğümüz antibiyotik direncinin yükseliceni tahmin ediyordu.
 • Antibiyotikler ya bakteriyi öldürür ya da büyümesini yavaşlatır.


Antibiyotikler Nelerdir?

Antibiyotikler, belirli enfeksiyonlarla savaşan ve doğru kullanıldığında hayat kurtaran güçlü ilaçlardır. Antibiyotikler ya bakterilerin üremesini engeller ya da yok eder.

Bakteri çoğalmadan ve semptomlara neden olmadan önce vücudun bağışıklık sistemi onları öldürür. Beyaz kan hücrelerimiz zararlı bakterilere saldırır ve belirtileri ortaya çıksa bile, bağışıklık sistemimiz genellikle enfeksiyonla  mücadele edebilir.

Bununla birlikte, her şey çok olduğunda ve bazı yardıma ihtiyaç duyulduğu durumlar vardır; antibiyotiklerin fayda sağladığı yer burasıdır.

İlk antibiyotik penisilin. Ampisilin, amoksisilin ve benzilpenisilin gibi penisilin ile ilgili antibiyotikler, günümüzde çeşitli enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır bu antibiyotikler uzun zamandır kullanıma açıktır.

Pek çok modern antibiyotik türü vardır ve çoğu ülkede sadece bir doktor reçetesiyle kullanılabilirler

Direnç

Dünya çapında antibiyotiklerin aşırı kullanıldı yönünde  endişeler vardır. Bu aşırı kullanım, antibakteriyel ilaçlara dirençli hale gelen artan sayıda bakteri ve enfeksiyonlar buna katkıda bulunur.

CDC’ye (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) göre, ABD’de ayaktan antibiyotik kullanımı Güneydoğu’da başlı başına özel bir sorundur.

ECDC (Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi), antibiyotik direncinin dünya çapında ciddi bir halk sağlığı tehdidi olmaya devam ettiğini söylüyor. ECDC, Kasım 2012’de yayınlanan bir bildiride, Avrupa Birliği’nde her yıl antibiyotik karşı dirençli bir bakteriyel enfeksiyonlardan tahmini 25.000 kişinin öldüğünü bildirdi.

Yeni ECDC verileri, son birkaç yılda, E. coli ve Klebsiella pneumoniae’deki çoklu antibiyotiklere kombine direncin, Avrupa Birliği ve AÇA’nın (Avrupa Ekonomik Alanı) üçte birinden fazlasında önemli bir artış olduğunu göstermektedir.

Son dönem antibiyotiklerin ana sınıfı olan karbapenemlerin(enfeksiyon hastalıkları )tüketimi 2007’den 2010’a kadar önemli ölçüde artmıştır .

1944’te Nobel Ödülü kabul konuşmasında konuşan Alexander Fleming, “O zamanlar da , cahil adamın kendisini için kolayca ve kendinden emin bir şekilde mikroplarını açığa çıkararak, mikropları öldürücü madde miktarına maruz bırakarak onları dirençli hale getirme tehlikesi var” Dedi.

Tahmin edildiği gibi, yaklaşık 70 yıl önce ilk antibiyotiği keşfeden adam, ilaç direncimiz konusunda doğru tahminde bulunmuştu

Antibiyotikler nasıl çalışır?

Çok sayıda farklı antibiyotik olmasına rağmen, hepsi iki yoldan biriyle çalışır:

 • Bakterisidal bir antibiyotik (örneğin penisilin) ​​bakterileri öldürür; Bu ilaçlar genellikle bakterinin hücre duvarının veya hücre içeriğinin oluşumuna müdahale eder.
 • Bakteriyostatik bir bakterilerin çoğalmasını engeller.

Kullanımları

Bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyonun  tedavisi için bir antibiyotik verilir.Fakat Antibiyotik  Virüslere karşı etkili değildir.

Bir enfeksiyonunuz varsa, bunun bakterilerden mi yoksa bir virüsden mi kaynaklandığını bilmek çok önemlidir.

Yaygın soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi çoğu üst solunum yolu enfeksiyonları virüslerden kaynaklanır – antibiyotikler bu virüslere karşı koyamazlar.

Antibiyotikler aşırı kullanıyor veya yanlış kullanıyorsanız , bakterilerin dirençli olma riski vardır – antibiyotik bu tür bakterilere karşı daha az etkili olur.

Geniş spektrumlu bir antibiyotik, geniş bir enfeksiyon yelpazesini tedavi etmek için kullanılabilir. Dar spektrumlu bir antibiyotik sadece birkaç bakteri türüne karşı etkilidir. Bazı antibiyotikler aerobik bakterilere, diğerleri ise anaerobik bakterilere karşı saldırır. Aerobik bakteriler oksijene ihtiyaç duymaktadırlar

Bazı olgularda, ameliyattan önce de  bir enfeksiyonu tedavi etmek içinantibiyotikler verilebilir. Buna ‘profilaktik’ antibiyotik kullanımı denir. Genellikle bağırsak ve ortopedik cerrahi öncesi kullanılırlar.

Yan etkiler

Aşağıda antibiyotiklerin en sık görülen yan etkilerinin bir listesi bulunmaktadır:

 • İshal
 • Ağız, sindirim sistemi ve vajina fungal enfeksiyonları

Aşağıda antibiyotiklerin nadir yan etkilerinin bir listesi:

 • Böbrek taşlarının oluşumu (sülfonamid alırken)
 • Anormal kan pıhtılaşması (bazı sefalosporinleri alırken)
 • Güneş ışığına duyarlılık (tetrasiklinler çekerken)
 • Kan hastalıkları (trimethoprim alırken)
 • Sağırlık (eritromisin ve aminoglikozitler alındığında)

Bazı hastalar, özellikle yaşlı yetişkinler, şiddetli kanlı ishale yol açabilir iltihaplı bağırsaklara (bir tür kolit) yakalanabilme ihtimali yüksetir. En ciddi enfeksiyonlar için kullanılan bir antibiyotik olan klindamisin, genellikle bu yan etkiye sahiptir.

Penisilinler, sefalosporinler ve eritromisin de bu yan etkiyi üretebilir, ancak çok daha nadirdir.

Alerji

Bazı hastalar antibiyotiklere, özellikle de penisililere karşı alerjik bir reaksiyon geliştirebilir. Yan etkiler arasında döküntü, dil ve yüzün şişmesi ve nefes almada zorluk olabilir.

Antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyonlar hemen veya gecikmiş hipersensitivite reaksiyonları olabilir.

Bir antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyonu olan herkes kendi doktor ve / veya eczacısına söylemelidir. Antibiyotiklere reaksiyonlar çok ciddi olabilir ve bazen ölümcül olabilir – bunlar anafilaktik reaksiyon olarak adlandırılır.

Antibiyotikler aşağıdaki bireyler için aşırı dikkatli kullanılmalıdır:

 • Karaciğer veya böbrek fonksiyonu azalmış olan herkes
 • Hamile olan herkes
 • Emziren herkes

Etkileşimler

Bir antibiyotik alan bireyler, önce bir doktorla konuşmadan diğer ilaçları veya bitkisel ilaçları almamalıdır. OTC (reçetesiz, reçetesiz) ilaçlar da antibiyotiklerle etkileşime girebilir.

Penisilinler, sefalosporinler ve diğer bazı antibiyotikler oral kontraseptiflerin etkinliğini azaltabilir.Antibiyotik diyare / kusmaya neden olmuşsa, kontraseptiflerin emilimi de bozulabilir. Bu ilaçları alan herkes ek kontraseptif önlemler almayı düşünmelidir.

Nasıl kullanılır

Antibiyotikler genellikle ağızdan alınır bununla birlikte, enjeksiyon yoluyla da uygulanabilir veya doğrudan vücudun etkilenen kısmına uygulanabilir.


Çoğu antibiyotik, birkaç saat içinde enfeksiyona etki etmeye başlar. Enfeksiyonun geri gelmesini önlemek için tüm ilaç tedavisini tamamlamak önemlidir.


Tedavi bitiminden önce ilacı kesmenin, bakterilerin gelecekteki tedavilere karşı daha dirençli olma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. 


Bunun nedeni hayatta kalanların antibiyotiğe biraz maruz kalması ve buna bağlı olarak buna direnç göstermeleridir. 

Bir birey daha iyi hissetse bile, hala tedaviyi tamamlamaları gerekir.


Bazı antibiyotikler belirli yiyecek ve içecekler ile tüketilmemelidir. 


Aç karnına alınmalıdır.Normal olarak yemeklerden bir saat önce veya 2 saat sonra alınır. 


İlaçların etkili olabilmesi için hastaların talimatları doğru takip etmesi çok önemlidir. 


Metronidazol kullanan kişiler alkol tüketmemelidir.İlaçların emilimini etkileyebileceğinden, tetrasiklinler alınırken süt ürünleri tüketilmemelidir.