Anestezi ve Türleri

tarafından
49
Anestezi ve Türleri
Anestezi , ameliyat sırasında ağrı veya başka bir duyum hissini önlemek için ilaç kullanımıdır. Bir enjeksiyon, solunan gazlar veya buharlar yoluyla olabilir farklı anestezi türleri sinir uyarılarını engelleyerek çeşitli yollarla sinir sistemini etkiler.

Günümüz hastanelerinde ve ameliyat merkezlerinde, yüksek eğitimli profesyoneller çok çeşitli güvenli, modern ilaçlar ve son derece yetenekli bir izleme teknolojisi kullanmaktadır. Bir anestezi uzmanı, anestezi verme ve idare etme konusunda uzmanlaşmış bir doktordur – vücudun bir bölgesini uyuşturan veya düşmenize ve uykuda kalmanıza yardımcı olan ilaçlar verir.

Ameliyattan önce anestezi ilaçlarının uygulanmasın asil sebepleri

  • Ameliyat sırasında majör vücut fonksiyonlarınızı (nefes, kalp atım hızı ve ritim, vücut ısısı, kan basıncı ve kan oksijen seviyeleri gibi) şeyleri izlemek
  • Ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek problemleri gidermek
  • Ameliyattan sonra olabilecek herhangi bir acıyı yönetmek
  • Ameliyattan önce, ameliyat sırasında ve ameliyattan olabildiğince rahat olmak 

Anestezi uzmanı ve cerrah ile çalışan özel eğitimli hemşire anestezi uzmanı size anestezi vermede yardımcı olabilir (anestezi uzmanı anesteziyi yönetecek ve operasyon sırasında tüm anestezi ile ilgili kararları veren kişi olacaktır).

Anestezi Türleri;

Genel Anestezi : Genel anestezi, hastayı bilinçsiz hale getirmek için öncelikle beyin ve merkezi sinir sistemi üzerinden hareket eder. Hastanın dolaşım sistemi yoluyla, solunan gazlar  ve enjekte edilen ilaçlar ile bu kombinasyon uygulanır. 

Lokal Anestezi : Vücudun belirli bir bölgesinde ağrı hissini geçici olarak durdurmak için verilen ilaçtır. Lokal anestezi sırasında bir hasta bilinçlidir. Küçük cerrahi operasyonlar için kullanılır, bölgeye enjeksiyon yoluyla lokal bir anestezi uygulanır. Bununla birlikte, geniş bir alanın uyuşturulması gerektiğinde veya lokal anestezik enjeksiyonu yeterince derine inmeyecekse, doktorlar bölgesel anesteziye başvurabilirler.

Bölgesel Anestezi : Vücudun daha büyük ancak hala sınırlı bir kısmındaki ağrıyı engellemek için majör sinirler veya omurilik etrafında lokal anestezik (uyuşma ajanı) sağlanarak kullanılır. Muhtemelen ameliyat sırasında dinlenmenize veya uyumanıza yardımcı olacak ilacı alacaksınız.Bölgesel anestezi başlıca türleri şunlardır:

  • Spinal – genellikle alt karın, pelvik, rektal veya alt ekstremite cerrahisi için kullanılır. Bu tip bir anestezik madde, anestezi maddesinin tek bir dozunu alt sırtta doğrudan omuriliğe enjekte ederek alt vücutta uyuşmaya neden olur.
  • Epidural ve kaudal anestezi – bu anestezi spinal anesteziye benzer ve aynı zamanda alt ekstremitelerin ameliyatında ve doğum ve doğum sırasında yaygın olarak kullanılır. Bu tip bir anestezi, alt gövdede uyuşukluğa neden olan omuriliği çevreleyen boşluğa yerleştirilen ince bir kateter yoluyla sürekli olarak ilaçların aşılanmasını içerir.

Sinir blokları – Sinir tarafından sağlanan vücut bölgesinden gelen ağrıyı engellemek için belirli bir sinire veya sinir grubuna yakın bir lokal anestetik enjekte edilir. Sinir blokları en çok eller, kollar, ayaklar, bacaklar veya yüzdeki prosedürler için kullanılır. Örnek – Brakiyal Pleksus bloğu, tüm kolunuza ve omzunuza anestezi sağlamak için anestezistiniz tarafından kullanılabilir.